Co to jest giełda? jakie można wymienić rodzaje? Co potrzebne jest do jej funkcjonowania? Czy trzeba posiadać sporą gotówkę, by zacząć grać?

Pewnie sporo ludzi słyszało chociaż raz w życiu o giełdzie. Nic dziwnego gdyż jest to coraz bardziej powszechny sposób na inwestowanie pieniędzy. Zanim natomiast zdecydujemy się na taką inwestycję, to musimy wiedzieć sporo na temat giełdy.


Giełda to miejsce, gdzie dochodzi co dzień do transakcji podczas których sprzedawane są lub kupowane różnego rodzaju towary.
kurs ropy wykres
Napisał: Ervins Strauhmanis
Na podstawie: http://www.flickr.com


Ze względu na to jak powstała, można podzielić ją korporacyjną albo państwową. W tej pierwszej obowiązują warunki prawa handlowego, gdzie różne instytucje tworzą rynek obrotu papierami wartościowymi . Państwo nie nie powinno mieć wpływu na wszelkie decyzje w takich miejscach. Natomiast inaczej wygląda to, gdy chodzi o giełdę państwową. Tu obowiązuje administracyjna kontrola państwa, które jest jej właścicielem jak również zarządcą. To też państwo decyduje o sprawach związanych z działalnością takich miejsc.


Do odpowiedniego funkcjonowania takiego miejsca potrzebne będą pewne rzeczy. A mianowicie giełda musi mieć statut jak i regulamin. Określa się uczestników giełdy, powinna zostać ustalona struktura, oraz potrzebne jest odpowiednie miejsce, w którym będzie ona funkcjonowała kursy (korki z matmy) srebra. Główny podział typów giełd to zapewne najbardziej rozpoznawalna giełda instrumentów finansowych, później giełda towarów, w jakiej przykładowo ważny jest kurs srebra, jak również giełda usług. Chodzi tu o podział pod kątem zakresu rzeczowego zawieranych transakcji.


Dobrze jest przyjrzeć się takiej towarowej giełdzie bliżej. W tym miejscu przeprowadzane są transakcje kupna i sprzedaży różnych towarów. Towary te muszą być takiej samej jakości. Chodzi o towary, które można ująć w pewne wspólne i miarodajne standardy. Na tego typu giełdach nie ma się do czynienia z fizycznym towarem, a tylko z jego opisem, jaki jest uwzględniony w umowie. Każdy towar, który jest składowany w składach towarowych giełdy bada się pod kątem jakości. Musi on wszak spełniać konkretne, ustalone normy. Dla osoby, jaka ten towar oddała potwierdzeniem jest kwit składowy, zwany warrantem. Ten właśnie papier wartościowy może podlegać obrotowi na giełdzie.


firmę


Osoby, jakie inwestują gotówkę na giełdzie muszą sprawdzać na bieżąco ceny różnych towarów. Przykładowo, gdy chcielibyśmy zainwestować w ropę, przeglądać trzeba dostępnkurs kurs pierwszej pomocy poznań ropy wykres ten bowiem może nam powiedzieć wiele o tendencjach spadkowych lub zwyżkowych.


Inwestować na giełdzie możemy rozpocząć w każdym momencie, nie trzeba mieć na początek wielkich funduszy.
Parę tysięcy zł w zupełności będzie wystarczające na początek. Pamiętajmy natomiast, że tak samo jak możemy się wzbogacić, tak też jest ryzyko stracenia pieniędzy, jakie włożyliśmy w tą inwestycję. To właśnie prze tą niepewność, niektórzy w ogóle decydują się na granie na giełdzie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 09:57:08
Tagi: sprzedaż, pieniądz, rodzaj