Jakimi zadaniami trudni się audytor? Jakie powinny być kompetencje, a jakiego rodzaju obowiązki?

Audytor wewnętrzny to bardzo ważne stanowisko z działu audytu wewnętrznego. Jego zadania odnoszą się do uczestnictwa w projektach audytorskich i wykonywaniu prac, jakie są założone w planie audytu. Pracowanie w takim dziale wymaga pojęcia najbardziej istotnych zadań firmy, dziedziny ryzyka biznesowego, finansowego i operacyjnego, w jakim obraca się dana firma.


To także konieczność zrozumienia różnego typu zewnętrznych regulacji, jak też różnych potrzeb formułowanych przez akcjonariuszy, spółkę jak i pracowników.

Ścieżkę kariery w audycie, przykładowo jako audytor iso można zrealizować, gdy rozpoczniemy ją w jednym z trzech miejsc. Jest to firma zajmująca się tylko audytem, sektor audytu wewnętrznego czy też inny dział w przedsiębiorstwie. Audytor wewnętrzny to ważny samodzielny pracownik na rynku pracy. Najlepiej natomiast,
kontrola jakości
Napisał: Farther Along
Na podstawie: http://www.flickr.com
jeśli posiada przynajmniej 2-3 lata przepracowane w zawodzie, poznał i rozumie procesy kierujące biznesem, zapoznał się z metodologią robienia audytu, jak też ma kwalifikacje zawodowe albo właśnie je uzyskuje. Od tej osoby oczekuje się dokładności, wykonywanie zadań w terminie, a czasem również gotowości do częstych wyjazdów służbowych, także zagranicznych.

Co ciekawe, w zależności od branży każdy audytor posiada też inne kompetencje, na przykład wspomniany wcześniej audytor do spraw iso powinien zwraca uwagę na ghp, to znaczy dobre praktyki higieniczne. Gdy audytor (szczegóły tu...) wewnętrzny ma różne interesujące umiejętności, jak umiejętność zarządzania ludźmi jak i wiedzę merytoryczna, to jest szansa, że w szybki sposób dostanie awans, na przykład na etacie managera do spraw audytu wewnętrznego. Inne możliwości kontynuowania kariery to specjalista lub kierownik w jednym z działów operacyjnych.


Audytor wewnętrzny może dostać zatrudnienie jako kontroler finansowy w mniejszej firmie, a nawet jako specjalista od kwestii kontrolingu w większej firmie. Na pewno zrealizowanie ścieżki kariery ułatwia zdobycie któregoś ze znanych certyfikatów, na przykład ACCA albo CIMA. To na pewno może ułatwić wspinanie się po kolejnych etapach kariery. To gwarantuje zadowolenie oraz też zdecydowanie większe zarobki. Może warto więc zainteresować się tym mającym przyszłość zawodem.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 11:10:34
Tagi: Zarządzanie, rynek pracy, certyfikaty