Z jakiego powodu proces deduplikacji jest bardzo istotny oraz kiedy się go wykorzystuje?

Tworzenie komputerowych kopii awaryjnych to niezwykle ważny proces, który wykonywany jest przez doświadczonych informatyków. Posiada on na celu przywrócenie systemu albo najbardziej istotnych plików posiadacza komputera.
Aparat fotograficzny
Napisał: Alexandre Dulaunoy
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jednak przy robieniu kopii zapasowej jest olbrzymie Ryzyko, że część danych zostanie skopiowana wielokrotnie.


Dlatego też stosuje się mechanizm deduplikacji, czyli usuwania plików, które zostały skopiowane wielokrotnie. Ma to na celu odzyskanie jakiejś ilości pojemności na dysku tak, żeby było go więcej na wykonywanie kolejnych kopii zapasowych. Jest to wyjście optymalne, gdyż obecnie ilość danych, które należy archiwizować jest ogromna. Dlatego też na bieżąco poszukuje się nowych sposobów na zmniejszenie przechowywania niepożądanych informacji. Co istotne, deduplikacja nie jest procesem, który tyczy się wyłącznie serwerów. To rozwiązanie, które jest bardzo użyteczne do sprzątania na kartach SD, których używa się przykładowo w smartfonach. Służą do tego specjalne Urządzenia, które można ściągnąć z sieci.


Samodzielny system został stworzony jednak z myślą o robieniu backupów stacji roboczych. Na początku deduplikacja polegała wyłącznie na porównywaniu plików oraz kopiowaniu wyłącznie pliku oryginalnego. Aktualnie natomiast zazwyczaj wykorzystuje się bloków deduplikacji danych czy jedynie tzw. "chunks", zatem fragmentów tych bloków. Istnieją przeróżne mechanizmy do przeprowadzania takiej czynności.
Może być ona wykonywana na bieżąco albo dopiero po skopiowaniu bloku danych. Usuwanie zduplikowanych plików jest wyjściem polecanym tak niewielkim spółkom jak i dużym przedsiębiorstwom.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-12 15:05:51
Tagi: bezpieczeństwo, Ryzyko, Urządzenia, właściciel

Kategorie

O portalu

Fani piłki nożnej łączmy się! :) Śledząc nasz serwis zawsze i wszędzie będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata futbolu. Informujemy o wydarzeniach i meczach każdej ligi. Dołącz do nas!