Polscy harcerze posiadają mnogie znaki różnicujące ich od innych organizacji

Harcerze są jedną z najbardziej charakterystycznych organizacji młodzieżowych w Polsce. W kraju istnieją dwie najważniejsze organizacje harcerskie, do których należy większość dzieci i młodzieży. Większość harcerzy po określonym czasie rezygnuje z uczestnictwa w organizacji.

Niektórzy jednak zostają, pełniąc później rolę instruktorów i przewodników dla nowych członków. Część z nich pozostaje w harcerstwie przez całe życie, po drodze zbierając różnego rodzaju odznaczenia i coraz wyższe stopnie w hierarchii.

Ten odnośnik do serwisu kliknij tutaj prowadzi do niesamowicie atrakcyjnej strony, która posiada równie interesujące dane na omawiany wątek.

Działalność harcerzy miała specjalne znaczenie podczas wojny, gdy stanowili oni realne wsparcie dla walczących żołnierzy. Obecnie do ich celów należy krzewienie wśród młodych ludzi dobrych wartości takich jak przyjaźń i miłość ojczyzny. Harcerze są rozpoznawalni ze względu na specyficzny mundur harcerski. Jego krój, kolor i dodawane do niego elementy zależą od rodzaju organizacji, a czasami również od drużyny.


Główne elementy munduru
Mundur i ekwipunek
Mundur harcerski (każdy musi to mieć) składa się z dwóch głównych części – bluzy mundurowej i spodni lub spódnicy. Kolor munduru dziewczęcego najczęściej różni się od tych chłopięcych. Przewidywane są różnorodne nakrycia głowy, do których należy beret z lilijką, różnego rodzaju kapelusze i czapka typu furażerka. Do umundurowania dodaje się rozmaite emblematy. Podstawowym z nich jest krzyż harcerski. Występowanie tego rodzaju elementów zazwyczaj zależy od stopnia, na jakim dany harcerz się znajduje. Z tej przyczyny przykładowo sznury funkcyjne mogą mieć zróżnicowane barwy. Charakterystycznym elementem umundurowania harcerskiego są również getry do kolan i solidne buty do poruszania się w zróżnicowanych warunkach.


Sklep z artykułami dla harcerzy
Właściwie w każdym mieście można znaleźć składnicę harcerską, gdzie do nabycia są wszystkie wspomniane wcześniej dodatki. Sklep tego rodzaju musi posiadać właściwe uprawnienia, a jego pracownicy wiedzę na temat obecnego munduru w różnych zrzeszeniach. W tego rodzaju punkcie można więc kupić różnorodne naszywki na mundur harcerski, czapki i tym podobne produkty. Takie sklepy często znajdują się blisko siedzib organizacji harcerskich. W ostatnim czasie popularne jest również nabywanie tego rodzaju produktów za pośrednictwem sieci.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-01-12 12:11:27
Tagi: harcerze, krzyż harcerski, sznury funkcyjne